İlginç sayılabilecek bilgileri öğrenmeyi ve empati kurarak kendimi her zaman o kişi yada durum içerisinde görmeye çalıştığım doğrudur.

Bu gün sizlere tesadüfen duyduğum ve yaptığım biraz araştırma sonrasında hayrete düştüğüm bir yerden bahsedeceğim, Buradaki yaşam gerçekten oldukça zor.

Belki siz daha önce duymuş görmüş yada bizzat deneyimlemiş olabilirsiniz. Ben size bu yazımı benim gibi yeni duyan öğrenen yada bu yazım ile bilecekleri bir yer den bahsedeceğim. 🙂

Dünyada yaşamın olduğu en soğuk şehir olan YAKUTSK‘tan.

YAKUTSK : Coğrafi Haritada Kuzey Kutbuna 450 KM Sibirya da yer alan Rusya ya bağlı bir Şehir.

Yazın En sıcak 25 derece olan şehirde Kışın -71 derecelere kadar hava sıcaklığı düşen bu şehirde Güneşi gün içinde sadece 3 saat kadar görebiliyorsunuz.

Öğle bir soğuk ki, aracı olan kişiler zengin kesim ise ısıtmalı araç brandası kullanırken, Fakir kesim olarak nitelendirilen kişiler ise aracını stop etmemesi gerekiyor. 24 saat sürekli aracın çalışması gerekiyor, aksi taktirde aracı buz tutuyor ve yaz ayına kadar aracını kullanamayacak duruma geliyor.

Gökyüzüne baktığınızda gaz ve sis hakim, nedeni ise araçların donmaması için 24 saat çalışan araçların egzozundan çıkan dumandan kaynaklı.

Şehirde Yürürken oturmak için banklar var ama oturamıyorsunuz otursanız da banklara yapışma riskiniz var. 🙂  Dışarıda kimse metal çerçeve gözlük kullanamıyor. Nedeni teninize yapışıyor ve çıkartmak isterken derinizi yırtabiliyor.

Bu soğuk havaya rağmen doğalgaz oldukça ucuz. Borulardan geçen gazın donmaması için önlem olarak sıcak su boruları ile takviye ediliyor. Ortalama daire başı 140 tl gibi bir rakama ısınıyorlar.

Bu kadar soğuk olduğu için çoğu evde buz dolabı yok. Balkonlar dondurucu soğuklukta olduğu için balık ve etleri de bu şekilde saklıyor ve çiğ donmuş gıda olarak tüketiyorlar. Toprak yerin altına doğru 25 metre kadar donmuş olduğu için sebze meyve de yetişmiyor. Yakın ülkelerden getirtiyorlar ve Örnek Domates 20 tl gibi Üzüm 30 tl gibi bir rakam ile satılıyor.

Çok ilginçtir ki Burada neden yaşıyor bu insanlar sorusuna da aslında cevap çok basit. Yer altı kaynakları. İnanılmaz bir şekilde yer altı kaynakları var. Madencilik tabikide 🙂

Bölgede Elmas, Altın, Gaz, Kömür, Gümüş ve Bakır gibi çok önemli doğal kaynaklar çıkartılabiliyor. Bunun ile beraber Dünya Pırlanta rezervinin %20’si bu yer altı kaynaklarından karşılanıyor.

Buradaki Konuşma lisanı ise Türkçe ye biraz benziyor. Sayılar ve bazı kelimeler Türkçe ile aynı telaffuzda.

Şehirde tek bir üniversite, beş adet otel ve dünyada sadece Yakutsk ta bulunan Mamut müzesi bulunmakta.(ICE AGE’den aklımıza geldi bile. Manfred yani Manny)

Son olarak buranın en ilgi çeken noktalarından biri ise mezarlıkları. Toprak donduğu için mezar kazmak çok zor. 2 mt derinliğinde mezar kazmak için 3 gün uğraşıldığı biliniyor. 25 cm kazıp toprağı ısıtıp bir 25 cm daha kazarak ilerliyorlar.

Buraya gezi amaçla girmek istiyorsanız Kişi Başı 5-6 bin tl civarına mal olabilir.

Ruysa Vizesi
3000 TL civarı Rusya aktarmalı uçak bileti.
Otel Konaklaması günlük 100 TL ile 350 TL arasında.
Ve gün içi harcayacaklarınız.
Size yazmıştım Beş tane otelleri var.

Donmuş göl, Ren Geyikleri, Donmuş araçlar Gemiler vs görme imkanınız çok yüksek
Yazarken için dondu. Kendime bir Ihlamur yapayım en iyisi 🙂

Umarım yazımı beğenmiş sinizdir. 🙂 yeni bir bilgiye sahip olduğumda sizler ile paylaşacağım sizlerinde paylaşmasını isterim.

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA GÜZELDİR.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here