Şut, topu herhangi bir şekilde, rakip takımın potasına sayı kaydetmek amacı ile hücum oyuncusunun yaptığı harekettir.

Temel Duruş : Vücut ağırlığı her iki ayağa eşit olarak dağıtılırken dizler hafif bükülür ve bacaklar omuz genişliğinde açılır.

Topun Pozisyonu : Top, temel duruşta, hafifçe öne eğilmiş gövdenin önünde, yaklaşık olarak göğüs hizasında iki elle tutulur.

Topun Tutuluşu : Tutuş, parmak uçları ve baş parmakla sağlanır. Topa avuç içi temas etmez. Baş parmakla işaret parmağı ’V’ şeklindedir. Dirsekler yanlarda vücudun yanındadır.

Hedef : Çembere, ayaklar,vücut ve dirseklerle konsantre olunur. Hedef olarak ya çemberin orta kısmı yada arka kısmı seçilir.

Şutun kavisi: Orta ve Uzak mesafedeki şutlar için topun normal kaviste gitmesi gerekir . Yakın mesafelerden çok, uzak mesafelerden az sıçrayarak şut atılır.

Şut elinin hareketi : Dirsekler pota yönünü gösterir, şut kolu yukarı-öne doğru uzatılır . El bileğinin bükülmesiyle top pota yönünde eli terkeder. Şut atan kişi , topun en son işaret parmağından çıktığını hissetmelidir.
Topun Dönüşü : Sayı şansını artırmak için topun, şuttan sonra el bileğinin ve parmakların aktif çalışması ile arkadan, ileri-öne doğru döndürülmesidir.
Şut Kuvveti : Bacakların çalışması, şut elinin uzatılması, el bileğinin öne hareketinden doğan uyumlu ve sürekli hareketlerden sağlanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here